RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa
Melayu
Tahun : 2
Bil. Murid : 25 orang
Tema : Kebersihan
Tajuk : menjaga kebersihan diri
Tarikh : 2 Mei 2012
Masa : 10.30-11.30 pagi (1jam)
Objektif
Pada akhir pelajaran murid dapat :-
1. Mendengar dan mengecam perkataan yang berkaitan dengan
anggota badan dan bukan anggota badan.
2. Menyebut dan mengeja
perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang didengar dengan
betul dan tepat.
3. Memahami dengan memberi makna perkataan yang mengandungi
dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.
Hasil pembelajaran :-
1. Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat
2. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada
pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
3. Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau
tiga suku kata. Diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan
sebutan yang betul.
Pengisian kokurikulum:-
Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa : Tatabahasa; kata nama dan kosa kata
Ilmu : pendidikan
sains (anggota badan), Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Moral
Nilai :
Menjaga kebersihan anggota badan
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
1. Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, mencirikan,
mengimbas kembali,
2. menilai, penjanaan idea.
3. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal,
verbal-linguistik
Konsep 5P:
1. Penggabungjalinan
2. Penyerapan
3. penilaian
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengetahui macam menjaga kebersihan diri
Bahan Bantu Belajar : powerpoint, lirik lagu , lembaran kerja, dan kad
perkataan.
|
MASA /LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
|
Set Induksi
(5min)
|
Murid-murid menyanyi lagu
“ Bangun Tidur”
|
1. Guru mengaitkan aktiviti
dengan tajuk pelajaran
|
Strategi : Main peranan , menyanyi
Nilai: kerjasama
Lampiran 1
|
|
Langkah 1
(15 minit)
|
Guru menamakan anggota badannya kepada murid dan murid
mendengar dengan teliti.
|
Muird diminta menyebut semula anggota badan yang
disebutkan oleh guru secara individu, kumpulan atau kelas
|
Strategi: penerangan guru melalui gambar anggota badan
dan kad perkataan.
Nilai: kerjasama
Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur
|
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Guru menyebut perkataan yang berkaitan dengan anggota
badan yang ditunjukkan.
Guru juga menyebut perkataan suku kata terbuka dan
tertutup.
|
Murid menyebut semula anggota badan dan perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan bimbingan guru.
Murid mengecam perkataan yang didengar lalu menyentuh
bahagian masing-masing.
|
Strategi: penerangan guru dan
Kad perkataan.
Nilai: keyakinan
Kemahiran:
Mengimbas
kembali,
menghubungkaitkan,
penjanaan idea
Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur
.
Kemahiran
Pelbagai : Interpersonal.
Ilmu:
Pendidikan sains dan pemulihan bahasa dan bacaan
|
|
Langkah 3
(15 minit )
|
Murid-murid membuat
gerak kerja berkumpulan.
|
Murid diminta mengeja dan membaca kad
perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan suku kata tertutup
seterusnya memadankan dengan gambar yang
diberi.
Murid mengeja dan membaca semula
perkataan yang telah disuaikan dengan gambar menggunakan sebutan
yang betul
|
Strategi: guru pemudah cara, kad perkataan dan gambar
anggota badan
Nilai : kerjasama
Kemahiran Pelbagai : Interpersonal
Lampiran 2
|
|
Penutup
(5min)
|
Penutup kognitif
Membuat
rumusan isi
pelajaran
Penutup sosial
Memberi pujian
dan motivasi
|
Guru menyimpulkan
pelajaran.
Guru memberi pujian dan
dorongan kepada murid
supaya berusaha membaiki
pembacaan.
|
Strategi ; penerangan guru
Nilai: keyakinan diri
|
Bangun tidur ke terus mandi
Tidak lupa mengosok gigi
Habis mandi ku tolong ibu
Membersihkan tempat tidur ku
Bangun
tidur ke terus mandi
Tidak
lupa mengosok gigi
Habis
mandi ku tolong ibu
Membersihkan
tempat tidur ku
Muzik
–Agus T.M
Vokal-Zahra
No comments:
Post a Comment